Telsiz kullanım ücreti nedir?

​Neden böyle bir ücret alınıyor?
Active
  • Bu ücret “Telekomünikasyon Hizmeti” için devlete ödenmesi gereken bir tutardır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararı gereğince 2021 yılı Telsiz Kullanım Ücreti 37,26 TL olarak belirlenmiştir (2020 yılı için bu tutar 34,15TL'dir). Turkcell bu ücreti aboneleri adına devlete sene başında toplu öder, ancak abonelerine ödeme kolaylığı sağlamak için bu tutarı aylık olarak tahsil eder.
  • Önce *100# yazıp ardından arama tuşuna basın. Ekrana gelen menüde Cevapla seçtikten sonra açılan kısa mesaj ekranına 4 yazıp göndererek güncel Telsiz Kullanım Ücreti borcunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz.
Sadece Turkcell abonelerinden mi alınıyor?
Active
Hayır, tüm GSM operatörleri devlete ödenen bu hizmet bedelini faturalı/faturasız abonelerinden tahsil etmektedir.
Biriken Telsiz Kullanım Ücreti borcumu nasıl ödeyebilirim?
Active

Önce *100# yazıp ardından arama tuşuna basın. Ekrana gelen menüde Cevapla seçtikten sonra açılan kısa mesaj ekranına 4 yazıp göndererek güncel Telsiz Kullanım Ücreti borcunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz. Turkcell İletişim Merkez’lerinden de biriken borcunuzu öğrendikten sonra hattınıza TL yükleyerek ödeme yapabilirsiniz.

Telsiz Kullanım ücreti neden dolayı alınıyor?
Active
Telsiz Kullanım ücreti tüm müşterilerimiz adına devlete ödenmektedir.
Yükleme yapıp telsiz kullanım ücreti çekildikten sonra tarife avantajlarımdan yararlanabilecek miyim?
Active
Evet, yükleme yapıp telsiz kullanım ücreti çekildikten sonra tarife avantajlarından yararlanabileceksiniz
Avans TL’den telsiz kullanım ücreti çekiliyor mu?
Active
Evet, avans TL’den telsiz kullanım ücreti çekiliyor.
Bu ücret faturalı müşterilerden de alınıyor mu?
Active
Evet, bu ücret faturalı müşterilerimizden de alınıyor.
Hazır Kart’tan faturalı hatta geçersem çekilmemiş olan borcum faturama yansıyacak mı?
Active
Hazır Kart'tan faturalı hatta geçerseniz, Telsiz Kullanım Ücreti'nin tahsil edilememiş kısmı, faturalı hatta geçişinizi takiben 12 ay boyunca aylık 2.5 TL olacak ve toplam 30 TL yi geçmeyecek şekilde taksitlendirilerek faturanıza yansıtılacaktır. Telsiz Kullanım Ücreti borcu tamamiyle tahsil edilmeden diğer operatörlere numara taşıma, hat iptali veya faturalı hattan faturasız hatta geçiş yapmanız durumunda kalan borç tutarı son faturanıza yansıtılacaktır.
Kimler Telsiz Kullanım ücreti kapsamı dışındadır?
Active
Numarasını Turkcelle taşımış, faturalı hattan Hazır Kart'a geçen müşteriler bu işlemleri yaptıkları sene sonuna kadar Telsiz Kullanım Ücreti kapsamı dışındadırlar.
Numaramı Turkcell'e taşımak istiyorum. Telsiz Kullanım ücreti ödemem gerekecek mi?
Active

Eğer Turkcell'den önceki operatörünüzdeki hattınız faturasızsa, Turkcell'e geldiğiniz senenin sonuna kadar Telsiz Kullanım ücreti ödemeniz gerekmemektedir.

Çekilmemiş borçlarımla hattımı devrettim, borçlar devralan kişiye mi yansıyacak?
Active
Evet, borçlar devralan kişiye yansıyacaktır.
Borçluyken numaramı taşıyıp yeniden Turkcell'e gelirsem kalan borç kesilecek mi?
Active
Kalan borçlar kesilmeyecektir.
Hattımda bakiye yok. Telsiz kullanım ücreti nasıl çekilecek?
Active
Hattınızda yeterli TL yoksa ilk yüklemenizde bu ücret hattınızdan otomatik olarak düşecektir. Çekilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılacak ve tekrar yükleme yapıldığında ya da bakiyede yeterli tutar buluduğunda otomatik olarak çekilecektir.
Hattımda 0,5 kuruş var. Telsiz Kullanım Ücreti nasıl Çekilecek?
Active
Hattınızda olan tutar kadar çekim yapılır. Çekilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılacak ve kalan tutar hattınıza ilk yükleme yaptığınızda otomatik olarak düşecektir.
Telsiz Kullanım Ücreti borcu neden birikiyor?
Active

Hattınıza TL yüklemediyseniz ya da yeterli TL’niz yoksa tahsil edilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılır. TL yüklemesi yapmadığınız aylara ait Telsiz Kullanım Ücretleri birikir. İlk yüklemenizde bu ücret hattınızdan tahsil edilecektir.

Her ay paket alıyorum. Telsiz Kullanım Ücreti borcu neden birikiyor?
Active

Hattınıza TL yüklemek yerine paket satın aldığınızda, hattınızda yeterli TL’niz yoksa tahsil edilemeyen Telsiz Kullanım Ücreti tutarı bir sonraki döneme borç olarak yazılır. Örneğin; hattınıza TL yükledikten sonra NAR paketlerinden birini satın almak yerine direk olarak Nar paketi satın aldığınızda hattınızda paketiniz dışında yeterli TL bakiyesi bulunmuyorsa Telsiz Kullanım Ücreti tutarı tahsil edilemez ve bir sonraki döneme borç olarak yazılır.

Sıkça Sorulan Sorular
Kapat
Yardım ister misiniz?