Kurumsal Siteye Git

Güvenli İnternet Hizmeti

İnternet Arama motorları, Güvenli İnternet Hizmeti ile daha güvenli! Güvenli İnternet hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsiniz


DUYURU
Güvenli İnternet Hizmeti nedir?.
22.11.2011 tarihinden itibaren sunulmaya başlanan Güvenli İnternet Hizmeti, abonelerin talebi üzerine, ücretsiz olarak sunulan çocuk ve aile profillerinden oluşan bir hizmettir. İstediğiniz zaman Güvenli İnternet Hizmeti'ni alabilir, profilinizi değiştirebilir veya hizmetten vazgeçebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmayı talep ettiğiniz takdirde talebinizi Dijital Operatör Uygulamasından, Çağrı Merkezi veya bayi kanalıyla iletebilirsiniz. Talep etmediğiniz takdirde mevcut kullanımınız herhangi bir değişiklik olmadan devam edecektir. Bilgi için; www.turkcell.com.tr, Dijital Operatör Uygulaması veya 532'den destek alabilirsiniz.
 
Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesinin hukuki dayanağı nedir?
Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan “Tüketici Hakları Yönetmeliği”nin “İnternetin Güvenli Kullanımı” başlıklı 10. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara “İnternetin Güvenli Kullanımı”na yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.
Bu ihtiyaç, Türkiye’deki internetin güvenli kullanımına yönelik şikayet ve talepler doğrultusunda şekillenmiştir.
16 Eylül 2021 itibari ile BTK Kurul kararı gereği tüm yeni hat açılışları, devir, numara taşıma ve geri verme işlemlerinde abone aksini talep etmediği sürece varsayılan olarak bireysel müşteriler Aile profili ile, kurumsal müşteriler Şirket profili ile açılmaktadır.

Bu hizmeti almak zorunlu mudur?
Güvenli İnternet Hizmeti, talep eden aboneler tarafından alınabilecektir. 
Bu hizmet ücretli midir?
Güvenli İnternet Hizmeti, ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Güvenli İnternet Hizmeti seçilmediği durumda ne olacak?
Güvenli İnternet Hizmeti’ni seçmeyen, talep etmeyen abonelerin mevcut internet erişim hizmeti herhangi bir değişiklik olmaksızın sunulmaya devam eder.

Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?
Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile Profili olarak temel iki profilden oluşmaktadır.
Aile Profilinin altında Oyun Site ve Uygulamaları, Sohbet Site ve Uygulamaları, Sosyal Medya Site ve Uygulamaları olmak üzere 3 alt profil bulunmaktadır. Bu alt seçeneklerden birini veya bir kaçını seçebilirsiniz.

Profil seçim ve değişikliği nasıl yapılacaktır?
  • Profil seçim ve değişikliği, yeni ve mevcut abonelerimiz için, Turkcell Mağazalarından, Dijital Operatör Uygulaması ve 532 Turkcell Müşteri Hizmetlerinden yapılabilecektir. Güvenli İnternet Hizmetine SMS ile de başvuruda bulunabilirsiniz. Seçmek istediğiniz profile göre, cep telefonunuzun SMS ekranında GUVENLI AILEveya GUVENLI COCUK yazarak 2500'a kısa mesaj gönderebilirsiniz. Aile Profilinde Oyun, Sohbet ve Sosyal Medya seçimini de SMS ile yapabilirsiniz.
  • Alt profiller için GUVENLI yazıp bir boşluk bırakarak istediğiniz alt profil ismini aralarında birer boşluk bırakarak (OYUN SOHBET SOSYAL) 2500'a kısa mesaj ile gönderebilirsiniz. Güvenli İnternet Hizmetini SMS ile de iptal edebilirsiniz.
  • Hat kullanıcısı tanımlanmış ve 18 yaşından küçük kullanıcıların Güvenli İnternet Hizmeti  değişikliği sadece Çağrı Merkezi & Bayi kanalından, Hat Sahibi tarafından yapılabilir.  
  • Kurumsal müşterimiz iseniz; GUVENLI CALISAN veya GUVENLI SIRKETyazarak 2500'a mesaj gönderebilirsiniz.
  • GUVENLI IPTAL yazıp 2500'a kısa mesaj gönderek, Güvenli İnternet Hizmetini kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Hangi profilde olduğunuzu öğrenmek için SMS göndermeniz yeterli.
  • GUVENLI SORGU yazıp 2500'a kısa mesaj gönderek, hangi profilde olduğunuzu sorgulayabilirsiniz.
Aile Profili Nedir? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından İşletmecilere gönderilen aile profiline ilişkin listedeki alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara abonenin erişiminin sağlanmadığı profildir.
Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engellemektedir.
Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sunar. Ayrıca sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ayrı ayrı seçme imkanı sunar.

Çocuk Profili Nedir?
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından İşletmecilere gönderilen, çocuk profiline ilişkin listedeki alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara abonenin erişiminin sağlandığı profildir.
BTK bünyesinde Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişim sağlamaktadır.
Çocuk Profili ile eğitim, ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri, tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi sitelere erişebilirsiniz.

Güvenli internet profili iptal ettiğimde ne olur?
Güvenli internet profilini seçmemeniz durumunda erişilebilecek internet sitesi ve uygulamalarına bir sınırlama bulunmamaktadır. Fakat çocukların ruhsal sağlığını etkileyecek kumar, uyuşturucu, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki sitelerle karşılaşma olasılığı yüksektir.
Güvenli internet hizmeti ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın.
Güvenli İnternet ayarlarınızı değiştirmek için tıklayınız.